Scroll Top

Pacjent zyska bezpieczeństwo

Aktualności
Wprowadzenie opieki farmaceutycznej do aptek ma znaczenie zarówno dla farmaceutów, jak i dla pacjentów. Dlaczego to ważne?

Mówi Ewa Łukasiewicz,
farmaceutka, właścicielka apteki:

Po pierwsze, już sama możliwość wprowadzenia takiej usługi do apteki skłania farmaceutów do samorozwoju. Dlatego zdecydowałam się iść na studia podyplomowe, by poszerzyć wiedzę i przygotować się do nowych wyzwań.

Po drugie, ważna jest też edukacja pacjentów. Dla nich taka usługa to nowość w aptece. Myślę o rozbudowanej, prawdziwej opiece farmaceutycznej, obejmującej np. przeglądy lekowe czy wprowadzanie nowego leku. Oczywiście, że pacjenci są przyzwyczajeni do tego, że odpowiadamy na ich pytania, konsultują z nami wątpliwości dotyczące leków, ale to wszystko do tej pory ma ograniczony zakres.

Po trzecie, profesjonalizacja opieki farmaceutycznej wpływa również na postrzeganie nas farmaceutów jako przedstawicieli służby zdrowia. Do niedawna nasza rola sprowadzana była bowiem głównie do roli sprzedawców, także przez lekarzy. Tymczasem nasza wiedza na temat schorzeń i leków, interakcji między lekarstwami – jest naprawdę ogromna. Dlatego, w sytuacji, gdy lekarze pierwszego kontaktu często nie mają zbyt wiele czasu dla pacjentów, gdy na wizytę czeka się długo, farmaceuta może wspomóc działanie przeciążonego systemu opieki zdrowotnej. Zresztą już to robimy, np. ucząc w aptece pacjentów prawidłowego korzystania z nebulizatora. Dla nas liczy się nie tylko sprzedaż urządzenia. Chodzi o to, by pacjent umiał go użyć i żeby było to bezpieczne.

Ostatnio wyjaśniałam pacjentce, jak powinna zaopatrzyć ranę swojej mamy, która nie chciała się goić. Pani była bardzo zaskoczona, że wiem więcej niż lekarz, u którego była w tej sprawie. Najpierw podchodziła z dystansem do tego, co mówiłam, a potem rzeczywiście słuchała, bo poczuła, że mam wiedzę, z której może skorzystać.

Myślę, że jeszcze musi upłynąć trochę czasu, zanim pacjenci zrozumieją, że zmieniła się rola farmaceuty, że może on im pomóc w wielu przypadkach, jeśli nie mogą się od ręki dostać do lekarza pierwszego kontaktu. Jako farmaceuci możemy wspomóc system opieki zdrowotnej, wyręczając lekarzy w prostych sprawach, ale nie zastępując ich. Nie o to chodzi. Chodzi o współpracę dla dobra pacjenta, który jak najszybciej powinien być fachowo zaopiekowany.

Contact to Listing Owner

Captcha Code