Scroll Top

Rewolucja już trwa

Aktualności

Pacjenci coraz chętniej korzystają z rozwiązań oferowanych przez Internet. Priorytetem jest dla nich czas i wygoda. To silny trend na rynku aptecznym.

Katarzyna Czajczyńska, prezes spółki Pharmacy Solutions

– Tempo zmian w branży farmaceutycznej nie maleje od kilku lat. To już nie ewolucja, to rewolucja dziejąca się na naszych oczach – mówi Katarzyna Czajczyńska, prezes spółki Pharmacy Solutions, zarządzającej Siecią Aptek Partnerskich 4 Pory Roku.

Zmiany pociągają za sobą rozwój. W 2023 roku wznowione zostały np. kursy kwalifikacyjne dające możliwość wykonywania szczepień w aptekach. Pojawiły się również możliwości odbycia szkoleń z zakresu prowadzenia badań diagnostycznych. Mimo tego, że kursy nadal pozostają odpłatne, cieszą się niezwykłym zainteresowaniem. Pół roku temu, zakończył się również pilotaż przeglądów lekowych, w którym udział brało 75 farmaceutów z całej Polski.

Farmaceuci mają odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia dodatkowych świadczeń w swoich aptekach, co nie tylko buduje zaufanie i lojalność ich pacjentów, ale generuje też dodatkowe zyski. Fachowy personel nie powinien się skupiać jedynie na czynnościach związanych ze sprzedażą w aptece, gdyż przyszłość branży – w dużej mierze – opierać się będzie na świadczeniach związanych z opieką farmaceutyczną.

Opieka farmaceutyczna w aptece – to jedno z kluczowych założeń programu partnerskiego Sieci 4 Pory Roku. To właśnie z tego powodu, w ubiegłym roku prawie pięćdziesięciu farmaceutów z naszej sieci, zdecydowało się na udział w studiach podyplomowych z opieki farmaceutycznej. Farmaceuci mogli liczyć na duże wsparcie finansowe z naszej strony, gdyż wierzymy, że dobre przygotowanie do świadczonych w aptekach usług – to podstawa.

W 2023 roku zmieniły się istotne przepisy, na podstawie których działają apteki, m.in. podstawowe warunki prowadzenia apteki. Przyjęto też nowelizację ustawy refundacyjnej, pojawiła się nowa forma realizacji recept. W konsekwencji wielu zmian prawnych, apteki zobligowane są do wdrażania nowych procedur. Konsekwentnie czuwamy nad zmianami przepisów aptecznych w gronie fachowców, dostarczając naszym Partnerom z aptek gotowe rozwiązania w tym zakresie. Nie chcemy, aby farmaceuci tracili swój cenny czas – który powinni poświęcać na pracę z pacjentami – na analizę kolejnych aktów prawnych.

Jesteśmy dumni, że farmaceuci w środowisku opieki zdrowotnej są cenieni, że potrafią walczyć o swoje. Dowodem na to jest np. zmiana organizacji i formy finansowania dyżurów aptek, które w 2024 roku będą rozliczane przez NFZ oraz z budżetów powiatów. Istotną zmianą jest również wzrost marż urzędowych na leki refundowane, które były „zamrożone” od 2012 roku, a o które społeczność farmaceutów walczyła z wielką determinacją. Przykłady te są wyraźnym dowodem na to, że środowisko aptekarskie bierze czynny udział w debacie publicznej poświęconej szerokiemu aspektowi organizacji opieki zdrowotnej w Polsce.

Na koniec kilka słów o pacjentach i ich oczekiwaniach. Powinniśmy pamiętać, że rola aptek – które z placówek sprzedażowych przeobrażają się w miejsca zapewniające kompleksowe rozwiązania „dla zdrowia” – podlega również pewnym trendom rynkowym. Widzimy, że nasi pacjenci coraz chętniej korzystają z rozwiązań oferowanych przez Internet. W wielu przypadkach priorytetem staje się czas i wygoda dokonywanego zakupu. Właściciele aptek nie mogą być obojętni wobec preferencji pacjentów. Powinny mieć na uwadze, że współpraca z zaufanym podmiotem działającym na rynku e-commerce, który uzupełni ofertę stacjonarnej placówki, ale również odpowie na potrzeby jej pacjentów, to konieczność.

Taką możliwość daje tradycyjnym aptekom portal allecco.pl – który działa razem z naszą Siecią w Grupie Farmaceutycznej Investcare. Za pośrednictwem allecco.pl pacjenci mogą dokonywać m.in. rezerwacji leków (także na receptę) w wybranych przez siebie placówkach stacjonarnych, z możliwością szybkiego odbioru w dogodnym dla nich momencie. Internet daje więc aptekom ogromne możliwości rozwoju, a my chcemy, aby tradycyjne placówki potrafiły z tego skorzystać.

Będziemy wspierać naszych Partnerów, tak jak do tej pory – nie zapominając o ich indywidualnych potrzebach, szanując ich lokalną tożsamość. Jesteśmy przekonani, że nasza praca, która łączy nowoczesne rozwiązania z poszanowaniem tradycji i podstawowej roli farmaceutów w służbie zdrowia, to właściwa droga.

Katarzyna Czajczyńska, prezes spółki Pharmacy Solutions

Więcej informacji o programie dla aptek partnerskich: marketing@apteka4poryroku.pl

 

Contact to Listing Owner

Captcha Code